Eskiz nedir?  Eskiz nasıl yapılır?  Grafik tasarımda eskiz nerededir?  Eskiz yapabilmek için neler bilmek gerekir?

Gerçekten Eskizi Grafik Tasarımın Neresine Sakladınızz…

Eskizden tanım olarak “Mimari eserler ve resim için çizimlerle yapılan ön çalışma, taslak” diye söz ediliyor. Eskiz aslında bütün sanat dallarında aktif kullanılan bir ön çalışma şeklidir. Bu da demek oluyor ki, grafik tasarım, heykel, çini sanatı gibi sanatlarda da aktif kullanılan bir ön yöntemdir. Öncelikle eskiz yani “ön tasarım”, yapılacak çalışmanın dış hatlarını belirlemektir. Eskiz yumuşak ve seri çizgiler ile sık yapılan bir çalışmadır.

Grafik tasarımda eskiz kimilerine ne kadar lüzumsuz gelse de aslında bir beyin jimnastiğidir. Hele ki bilgisayar çağında ele kalem almak zor gelse de daima el ile yapılan jimnastik ekranda yapılan jimnastikten daha iyidir. Bunu aslında spor salonunda spor yapan ile telefonuna spor yapmak için uygulama indiren insanlara da benzetebiliriz. Bilgisayar işin daha çok mekanik kısmıdır. Şu an piyasada yapılan tasarımların çoğu sanata dayalı değil, daha çok fabrikasyondur. Bu da grafik tasarımın sanattan uzaklaşmasına sebep olur. Bu noktada temelsiz bina olmazsa, eskizsiz de tasarım olmaz diyebiliriz. Bakıldığı zaman grafik tasarımın bir sanat dalı olduğunu, bu dal üzerinden de para kazanmanın bir araç olduğunu akıldan çıkartmamak gerekir.

Öncelikle eskizin yapılması hem tasarımcıya hem de talep edene kolaylık sağlar. Çünkü bir grafiker çizerken daha yaratıcı ve serbest olmalıdır. Beyaz kağıt tasarımcının zihnini boşaltması için o an en uygun argümandır.

Öncelikle eskiz yapabilmek için beyaz kağıt, kalemler (H,HB,B sertlik birimleri), yumuşak silgi, renkli boya kalemleri, cetveller, masa lambası vb. bulundurmak gerekir. Masa lambası bu işin olmazsa olmazlarındandır. Masa lambasını açmadan oda ışığında çalışan tasarımcı eskizi bitiremez ya da tamamlayamaz diye bir inanış vardır.:D Tabi ki şaka.

Öncelikle yapılacak iş ile ilgili brifing dikkatli şekilde incelenmeli ve analiz edilmelidir. İş alınan firmanın sektör analizi yapılmalıdır. Örnek: Sağlık denilince akla stetoskop, çift başlı yılan, eki şeridi, kalp vb. öğeler gelmektedir. Bunlar eskiz öncesi yapılacak en önemli beyin fırtınasıdır. Bunları araştırdıktan sonra tek yapmanız gereken şey artık elinizi ve beyninizi eş zamanlı çalıştırmak olacaktır.


	

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir